Prof. Dr. Sami ŞENER

Doğuş Üniversitesi Möderatör
Türkiye

Erzincan’da doğdu.  İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi.  Aynı bölümde doktorasını yaptı.  Ayrıca,Istanbul İktisadi ve Ticari iİimler Akademisinde  işletme bölümünde okudu.

Sakarya, İTÜ, Mimar Sinan Üniversitelerinde öğretim üyeliği  yaptı.  1993 yılında  Sakarya Üniversitesi  Sosyoloji Bölümünü kurdu.  1990 yılında Doçent, 1995 yılında Profesör oldu.  Sakarya Üniversitesi Senato üyeliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği  ve Sosyal İlimler Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Halen Medipol ve Sabahattin Zaim Üniversitelerinde ders vermektedir.

İngiltere’nin Sheffield ve Leicester, Amerikanın  Iowa Üniversitesinde  araştırmalar yaptı.  Polonya’nın Lodz  Üniversitesiyle Sosyoloji bölümü ile  birlikte  Çevresel Sanayi Şehirleri’ nin Yeniden Canlanması projesinde çalıştı.

Dünya Bankası ile Sağlık’ta Dönüşüm, Unep-Gef  Kurumu ile  Biyogüvenlik Kurumsal Yapısı projelerini yürüttü.  Safranbolu’da  Kültür ve Medeniyet  İzleri isimli bir araştırmayı  yönetti.

Yönetim, İnsan Kaynakları, Halkla İlişkiler  ve Kurumsal Yapılanma Konusunda çok sayıda  kamu ve özel  kurumlarda projeler yürüttü.

İnsan Kaynakları, Kurum Kültürü, Halkla İlişkiler, Kişisel Gelişim, Değişim Yönetimi  gibi konularda Mesleki  eğitimler verdi.

Milli Türk Talebe Birliği, Birlik Vakfı, İlim Yayma Vakfı , İnsani ve Sosyal Haklar Derneği , Sosyologlar Derneği  gibi sivil toplum kurumlarında  yönetici, danışman ve eğitimci olarak  görev yaptı.

Sosyoloji-Sosyal Bilimlere Alternatif Yaklaşım, Endüstri Tarihi ve Halkla İlişkiler konusunda ders kitapları  kitaplar; Türkiye’de Eğitim, Şehirleşme ve Demografi  konularında ders kitabı  bölümleri hazırlamıştır.  Çok sayıda Türkçe ve ingilizceilmi  sempozyuma katılmış, araştırma ve makale çalışmaları hazırlamıştır.

Osmanlı’da Siyasi Çözülme, İşte  Amerika, Türkiye’de Gençlik, Yarınlara Hazırlanmak, Başarı Yolunda Yetmiş Kural, Değerler Sosyolojisi  isimli  yayınlanmış  kitapları vardır. Türkiye’de Sosyal Değişme isimli bir kitabı baskı aşamasındadır. İslam ve Sosyoloji isimli, İngilizceden bir tercümesi bulunmaktadır.